top of page

Mexiko a top 12 míst, které nesmíš vynechat!Mexiko, možná patří k trošku nebezpečným zemím. Všude na světě je ale vesměs nebezpečno, když nebezpečí vyhledáváte. Procestovali jsme 5 mexických států a ani jednou jsme se necítili ohroženě. Až u hranic s Guatemalou nám nastaly menší potíže, ale o tom ti povíme příště.

Co se týče měny, v Mexiku se platí pesos. My si chtěli pesos rozměnit v Českých Budějovicích, ale nebyly nikde k dostní. Nevim jestli se dají sehnat třeba v Praze nebo jiných větších městech. V tomhle případě si s sebou vem americké dolary.


Mexiko má spoustu co nabídnout. Nádherné pláže, cenotés, ruiny, písečnou bush a mnoho dalších. V tomhle článku tě obeznámíme s top místy, které stojí za to vidět a které jsou z celého východního Mexika ty nejlepší. Strávili jsem spoustu hodin hledáním těchto míst na internetu a sepsali ti vše v jednom článku teď a tady.Nejdříve tě ale obeznámíme s pár pojmy:


Cenotés - jsou v podstatě takové přírodní propadliny různých velikostí, které vznikly na území Mexika při pádu asteroidu. Jsou buďto uzavřené, nebo otevřené. Mezi některými se dá dokonce i proplouvat a v jiných se zase můžeš potápět.


Ruiny - jsou kamenné chrámy nebo-li pyramidy, které sloužily původním obyvatelům mayům k náboženským aktivitám a byly domovem vůdců.CENOTÉ IK KILJednou z nejznámějších cenotés je cenoté Ik Kil, pro její velkolepost, krásu a lijány po kterých zkapává voda. Ráno si přivstaň a užij si tuhle okázalou krásu pro sebe za zpěvu cvrlikajích ptáčků, kteří se prohánějí kolem dokola. Poslouchej dopadající vodu z liján na hladinu, zastav se a jen tak si buď.

Tenhle zážitek tě tu čeká pouze v ranních hodinách. Už po 11 hodině se cenoté zaplňuje turisty. Důležíté je mít sebou hotovost, protože se zde nedá platit kartou. Ostatně jako na většině míst v Mexiku.


Cenote je otevřena od 9:00 do 17:00 a vstupné se platí 80 pesos (96Kč)CENOTÉ CALAVERACenoté Calavera je naší nejoblíbenější. Byla naprosto úchvatná a víc panenská než Ik Kil. Ti odvážnější mohou skočit dolů a poseroutkové jako já musí slézt po žebříku. Dá se plavat i pod skálou kolem dokola, ale je tam vcelku tma a ne všichni se odvážili plavat dál než dosahovalo světlo.


Pokud jsi ubytován v Tulum, určitě sem zajeď, je to pár minut autem a když sem dorazíš před otevírací dobou vyhneš se davům. Konkrétně u této cenoté je důležité dorazit brzo, protože tak malinká, že se snadno zaplní lidmi.


Cenote je otevřena od 9:00 do 16:00 a vstupné se platí 100 pesos (120Kč)CENOTE SUYTUNA to nejlepší z cenotes nakonec! Cenote Suytun!

Tahle také patří mezi velmi oblíbené. Nejlepší čas, kdy navštívit tuhle cenoté je trošku komplikovanější. Pokud chceš vidět to, co dělá tuhle cenoté okázalou, měl by sis to trochu lépe naplánovat. A tady máš náš tip:


Zaprvé musí svítit sluníčko, abys byl ozářen když vejdeš na kamenné molo. Žádné magické ozáření ale nečekej jsou to jen sluneční paprsky jo :D

Zadruhé sluníčko musí svítit v ten správný čas, aby ozařovalo prostředek mola, jinak se zář dostane mimo molo, tedy na vodu a fotky už nemají takové kouzlo. Řekněme, že nejlepší čas by byl tedy kolem 12:00 nebo 13:00 kdy je sluníčko nejvýšše, ale v tuto dobu tu bude spousta lidí. Přijď tedy mezi 10:00-11:00 během týdne a to by se ti mělo poštěstit udělat pár pěkných záběrů.


Cenote je otevřena od 9:00 do 17:00 a vstupné se platí 120 pesos (145Kč)Další cenoté:


Dos ojos, Samulá, Azul, La Noria, Zaci, Verde LuceroCHICHÉN ITZÁChichén Itzá je něco naprosto famózního! Uchvátí tě svojí velikostí a dávnou historií. Když jsme viděli tuhle ruinu na fotkách, mysleli jsme si, že hodina nám bude bohatě stačit. Pravdou ale je, že Chichén Itzá skrývá spousta dalších ruin kolem, které stojí za to vidět a určitě je třeba si na to vyhrazit minimálně pár hodin nebo i celý den.


Počítej také s tím, že toto je nejnavštěvovanější památka v Mexiku, na kterou se může čekat i více jak hodinová fronta. Denně jí navštíví tísícovky turistů a nedávno zde byl zaznamenán rekord, kdy ji za pouhý jeden den navštívilo 18 000 lidí. Nezáleží, ale na tom kolik lidí je kolem, tala památka je jedno z must see v Mexiku!


Ruina je otevřena od 8:00 do 16:30 a vstupné se platí přes 400 pesos (500Kč)PALENQUEPalenque mi bylo doporučeno od kamarádky, která žije na Mexickém ostrovu Cozumel. Tyhle ruiny jsem nenašla, nikde na internetu do té doby než mi o nich řekla.


Delší dobu jsme zvažovali, jestli se na ně máme jet podívat a jsem moc ráda, že jsme nakonec jeli, protože byly fakt nádherný a narozdíl od Chichén Itzá turismem ne tolik dotčené. Tyhle ruiny měly v sobě opravdu neskutečné kouzlo a co víc jsou místa na kterých dokážeme cítit zvláštní energie a tohle bylo jedno z nich. Také jako jedny z mála umožňují turistům nahlédnou dovnitř a procházet se po ostatcích.


Ruina je otevřena od 8:00 do 16:30 a vstupné se platí 70 pesos (85Kč)COBARuiny Coba nabízí vícero ruin. Ruiny jsou od sebe celkem vzdálené proto doporučujeme půjčit si u vstupu kolo. Projeď se na kole džunglí a když přijedeš k hlavní největší z ruin a zbydou ti ještě síly, vyšlápni si 120 vysokých schodů. Nakonci tě čeká výhled na celou džungli, kde široko daleko není vidět nic jiného, než zeleň. Schody jsou fakt náročné a dost vysoké a pokud jsi malého vzrůstu a máš strach z výšek možná tohle nebude to pravé ořechové, ale stojí za to svůj strach překonat. Navíc uprostřed schodů je natažené lano, které při šplhání nahoru všichni ocenili.


Jako další zajímavost u Coba ruin je mayské fotbalové hřiště. Ano i Mayové hráli fotbal jen se trochu lišil od toho našeho. Místo kopání nohama do míče kopali svým zadkem :D Míč museli vykopnout několik metrů vysoko do vykamenovaného kruhu bez použití rukou. Díra v kruhu byla fakt malá (viz fotka s červeným značením). No nechápu, jak to zvládli!


Ruina je otevřena od 8:00 do 17:00 a vstupné se platí 75 pesos (90Kč)TULUMTuli tuli tululum, naše první ruiny, které jsme v Mexiku navštívili.

Tady se naopak vyplatí přijít později. Jestli si dobře vzpomínám, vstup po 4h nebo 5h je o dost levnější a navíc ruina není tak přeplněna turisty.

Tyhle ruiny leží na pobžeží u Karibského moře. Můžeš si je procházet spolu s chameleony, leguány, varany a různou další havětí. A po náročném horkém dni stačí sejít pár schodů a můžeš se vychillovat na pláži.


Další ruiny:


Uxaml, Labna, Kabah, Mayapan, SayilIZAMALIzamal neboli Yellow kingdom je malebné městečko. Každá budova, každá ulice veškeré stánky a doplňky jsou žluté.RESERVA DE LA BIOSFERA CELESTUN


Rezervace se nachází na Yucatanu západně od města Merida. Původně jsme mysleli, že přijedeme do rezervace a k plameňákům se bude moci dojít. Funguje to tam ale trošku jinak. U parkoviště je pokladna kde si tour na plamňáky musíš zaplatit. Jestli jsi sám a nebo v páru vyplatí se odchytit další lidi a s těmi si společně pronajmout loď.


Pouze 10 minutová plavba lodí, tě zavede do ráje 10 tisíc plameňáků. Dostaneš se k nim opravdu hodně blízko, ale ne tak blízko aby ti na fotografie stačil jen telefon. Samozřejmě fotky pořídíš, ale kvalita nebude nejlepší. Proto doporučujeme mít kvalitní foťák. Náš kapitán se snažil k nim dostat co nejblíže to šlo, ale pořád jsme od nich byli vzdáleni třeba 10-12 metrů.


Plameňáci ale nejsou jedinou krásou tohoto výletu. Kapitán tě vezme na projížďku džunglí, kde tě celou cestu obklopují mangrovy, my měli takové štěstí a na jednom z ostrůvků jsme viděli krokodílí mládě, tak snad se poštěstí i tobě.BACALAR LAGOONLeží ve východním státě Quintana Roo. Tohle je jedno z nejkrásnějších míst v Mexiku, kde si vlastně ani nepřipadáš jako v Mexiku :D

Tyrkysová voda téhle laguny spíše připomíná Bahamy nebo Maledivy.

Témeř po celém pobřeží se dají půjčit kajaky. Doporučujeme tady stráit celý nebo i dva! My si kajaky půjčili na dvě hodiny a zdaleka to nestačilo. Nějakou dobu trvá, než dopádluješ k pirátskému canyonu (viz. fotka výše)

Po docela náročném pádlování, kdy na nás pražilo sluníčko, jsme se vyčvachtali v týhle božský vodě! Jo a taky se nezapomeň namazat alespoň 50, ať se nespálíš jako my...

Bacalar lagoon je velmi bohatá na přírodní peeling. Takže pokud chceš kůži jak dětskou prdelku pěkne se napatlej bahnem co je všude okolo. Nenech se odradit, protože tohle bahýnko smrdí jak hovna, ale za to je to nejlepší přírodní peeling, který jsme kdy zkusili!


A jestli máš drona, tohle je super místo kde bys ho měl vypustit. Pohled zeskora je fakt bomba!LAS COLORADASTak k tomu není snad ani co dodat!

Las Coloradas tvoří 15 uměle vytvořených růžových jezírek. Jestli tě zajímá proč jsou jezera růžová a jiné další info neboj se u vstupu říct si o anglicky mluvívího průvodce. Jedinou nevýhodou ale je, že v růžových jezerech je koupání zakázané. I tak je ale super kolem se procházet a kochat se růžovou barvou. Spousta fotek jak na Instagramu tak na Googlu je překonstrastrovaných na křiklavě růžovou, takovou barvu určitě nečekej, spíše světlejší růžovou. I tak to je to za nás jedna z topek!AQUA AZULJestli se rozhodneš navštívit Palenque ruins ve státu Chiapas. Neváhej ani minutu a zamiř si to na Aqua Azul falls! Vzdálenost je od sebe cca 70 km což je po Mexických silnících zhruba 2-3 hodiny autem. Tyrkysová voda této kaskádovité řeky je velmi rozmanitá a tuhle boží barvu má díky uhličitanu vápenatému a dalším jiným minerálům.


Nejlepší měsíce kdy vidět Aqua Azul modré jsou mezi Listopadem a Květnem, kdy je období suché sezóny. My jsme na Aqua Azul byli v Únorů a jelikož pár dní před tím pršelo, viděli jsme tu bahnitou hrůzu co je na fotce výše. Tak se hlavně před návštěvou ujisti, že nebude pršet, ať nejsi zklamaný jako my.

A důležitá informace! V Aqua Azul je povolené koupání, tak s sebou ber plavky.OSTROVYZ ostrovů jsme navštívili Cozumel a Holbox. Cozumel je velmi známý na freediving. Kamarádka ho tam vyučuje, když mi napíšeš dám ti na ní kontakt a ona tě vezme na ta nejlepší místa. Taky je u ní možnost udělat si potapěčský kurz.

Ostrov Holbox byl posledním navštíveným místem, což pro nás znamenalo relax a hammocky a hammocky. Těch tu najdete upravdu kopici, jak na pláži tak v moři. Ale Holbox pro tebe má připravenou mnohem větší pecku! Jestli se sem chystáš v měsících Červenec až Leden, naskytuje se ti příležitost vidět ten nejzářivější plankton na světě! Ale pozor na úplněk, nebo skoro úplněk! Za měsíčního svitu plankton bohužel není vidět.Mexiko je nádherná a velmi přátelská země. Jestli by si sem rád jel, ale bojíš se nebo si nejsi čimkoli jistý, zbav se prosím všech předsudků a jeď! Garantujeme ti, že nebudeš litovat a naopak se budeš chlubit jak je tahle země tou nejlepší, kterou si zatím navštívil a určitě to nebude naposledy co si tam vycestoval.

39 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page